مقایسه انواع بالابر بیمار و راهنمای انتخاب لیفتر معلولین و سالمندان

بالابر بیمار

بالابر بیمار یا لیفتر بیمار وسیله‌ای است که جا به جایی و انتقال معلولین، سالمندان و بیماران را برای پرستاران و بستگان این افراد تسهیل میکند. این دسته از تجهیزات چندین نوع مختلف داشته که هر یک در مکانی خاص نظیر منزل، بیمارستان، خانه سالمندان و … کاربرد دارند و از طرفی متناسب با نیاز دسته‌ی خاصی از افراد میباشند. در این مقاله با ما همراه باشید که بررسی کامل و جامع انواع لیفترها بپردازیم…

بالابر بیمار، اما دوست خوب پرستار

جا به جایی هر روزه یکی از عزیزانمان که به هر علت نظیر کهنسالی یا معلولیت مشکل حرکتی دارد، میتواند چالش بزرگی باشد. برای مثال خوابیدن روی تخت خواب یا خارج شدن از آن حتی برای جوانانی که مفاصل و عضلات آنها چندین سال تحرک نداشته است چالش بزرگی بوده و بدون حضور همراه عملا غیرممکن میباشد. این امر موجب آسیب دیدگی کمر، مفاصل و ماهیچه‌های همیاران و نزدیکان فرد در طی زمان میشود. در نتیجه وجود بالابر بیمار میتواند این فشار را از روی کمر پرستاران و همیاران حذف کرده و در برخی موارد فرد حتی بدون نیاز به همراه قادر به جا به جایی خود بین سطوح میگردد. بالابرهای بیمار برای حفظ سلامت و تسهیل کار مراقبان و پرستاران طراحی شده‌اند و فشار فیزیکی برای انتقال افراد بین سطوح مختلف را به حداقل میرسانند.

 

انقلابی در بالابرها

در گذشته داشتن یک لیفتر درون منزل یا حتی کلینیک‌های کوچک به دلیل وزن و حجم و هزینه بالای آن امری ناممکن به نظر میرسید. اما لیفترهای بیمار جدید قیمت و ابعاد مناسبی داشته و به راحتی در میان مبلمان منزل یا اتاق‌های کوچک یک کلینیک قابل انتقال و استفاده میباشند.

کیفیت و سهولت انواع بالابر بیمار طی چند دهه اخیر بهبود بسیاری یافته است. نسل‌های اولیه بالابرها در حفظ توازن بین وزن مناسب، تعادل بالا و قابلیت حمل مشکلات بسیاری داشتند؛ برای مثال با افزایش وزن وسیله، تعادل و تحمل آن بالاتر میرفت اما قابلیت حمل و جا به جایی آن بسیار محدود میشد. اما بالابرهای جدید پیشرفت بسیاری داشته و از مکانیزم‌ها و مواد اولیه نوینی استفاده میکنند تا امنیت، راحتی، مانورپذیری و وزن بهینه‌ای را ارائه دهند.

 

نکات خرید بالابر بیمار

بسته به شرایط و نیازهای هر فرد باید حالت‌های مختلفی که شخص در آنها قرار میگیرد را در نظر بگیریم. آیا شخص به هنگام نشستن و خوابیدن بر روی تخت به کمک نیاز دارد؟ آیا کاملا برای ایستادن معلولیت دارد یا تا حدی ضعف دارد؟ آیا به تنهایی میتواند جلیقه و گیره‌ها را به خود متصل کند یا به کمک نیاز دارد؟ و …

با بررسی تمامی نیازهای هر فرد و پرسش سوالات بالا از خود، میتوانیم عوامل زیر را برای انتخاب بهترین گزینه در نظر بگیریم:

    • حداکثر تحمل وزن: معمولا حداکثر وزن قابل تحمل برای انواع بالابر بیمار از حدود 150 کیلوگرم تا 320 کیلوگرم میباشد. مشخصا با افزایش سطح این عامل وزن خود وسیله و همچنین هزینه آن افزایش میابد.
    • ارتفاع و دامنه حرکت عمودی: هر بالابر دامنه حرکت عمودی متفاوتی دارد و این عامل با توجه به محیطی که در آن قرار میگیرد، ارتفاع سطوح (تخت، صندلی، …) و قد خود فرد متفاوت است.
    • ترمز خودکار اضطراری: بالابر الکتریک بیمار باید دارای مکانیزمی جهت توقف خودکار لیفتر به هنگام قطع برق یا از دست رفتن انرژی باشد. در نتیجه به هر علتی که برق دستگاه قطع شود، دستگاه به صورت خودکار قفل شده و جلوی سقوط و آسیب‌دیدگی فرد را میگیرد.
    • قابلیت وزن‌کشی فرد: برای بیمارستان‌ها و پرستارها قابلیت اندازه‌گیری وزن فرد در حین جا به جایی امری کلیدی و مفید میباشد.
    • نوع جلیقه و گیره: انواع مختلفی از جلیقه‌های بالابر با توجه به نیاز افراد مختلف قابل استفاده میباشند. برای مثال یک جلیقه میتواند به صورت یک لباس کامل دور کمر و زیر بدن فرد را پوشش دهد، یا به شکل یک کمربندی باشد که زیربغل‌ فرد قلاب میشود یا به شکل یک صندلی پارچه‌ای قابل سوار شدن باشد.

 

بالابر هیدرولیک بیمار

بالابر هیدرولیک بیمار وسیله‌ای است که معمولا یک پایه ثابت داشته و فرد با پوشیدن یا نشستن بر روی جلیقه (بسته به نوع طراحی)، میتواند از روی تخت یا صندلی بلند شده، چرخیده و به سطح یا حتی مکانی دیگر منتقل شود. افرادی که به هر علتی مشکل حرکتی دارند میتوانند به کمک یک همراه از بالابر هیدرولیک استفاده نمایند. بالابر هیدرولیک بیمار انواع مختلفی داشته و میتواند دارای چرخ باشد، ثابت باشد یا حتی به دیوار اتاق متصل شود.

انواع مختلفی از بالابرهای هیدرولیک با خصوصیات و قابلیت‌های متفاوت ساخته شده‌اند. برخی ثابت بوده و برخی دیگر قابل تحرک بوده و توسط آنها میتوانیم شخصی را حتی بدون انتقال به صندلی چرخ دار به نقاط دیگر خانه منتقل نماییم. همچنین مولد نیروی بالابر نیز عامل مهمی در مکانیزم عملکردی لیفتر و در نتیجه قیمت آن میباشد. در ادامه به بررسی انواع مختلف لیفتر هیدرولیک بیمار میپردازیم:

بالابر هیدرولیک برقی یا الکتریک: این دست از بالابرها از یک موتور الکتریکی برای انتقال نیرو به پمپ هیدرولیک خود استفاده میکنند. حال نیروی الکتریکی مورد نیاز میتواند مستقیم از برق شهری یا از باتری‌های قابل شارژ تامین شود. این بالابرها معمولا گران‌ترین نوع بالابر بوده و از طرفی ایمن‌ترین وسیله برای پرستاران و همیاران میباشند زیرا کوچکترین نیرویی به کمر یا عضلات پرستار وارد نمیشود.

بالابر بیمار هیدرولیک

بالابر هیدرولیک دستی: در این بالابرها از پمپ‌های هیدرولیک دستی برای بلندکردن فرد استفاده میشود. مشخصا این بالابرها نسبت به نوع برقی هزینه پایین‌تری داشته و از طرفی پرطرفدارترین انواع بالابر معلولین میباشد.

بالابر هیدرولیک دستی

بالابر بیمار ایستا: در این نوع بالابرهای ایستا، شخص توسط بالابر به صورت ایستاده بلند شده و سپس در همان حالت به سطوح دیگر منتقل میشود. معمولا این وسیله توسط سالمندان یا بیمارانی استفاده میشود که ضعف عضلانی داشته اما همچنان قادر به نشستن میباشند. این لیفترهای ایستا بر اساس نیاز هر شخص میتوانند ابعاد و خصوصیات مختلفی داشته باشند و برای مثال فاقد کفی باشند. عمده استفاده از این بالابرها در کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان میباشد، اما با صرف بودجه مناسب قادر به تهیه محصولی ایمن و باکیفیت برای منزل نیز خواهیم بود. فراموش نکنید که آسایش و امنیت عزیزانتان را با قیمت پایین و محصول بی کیفیت به خطر نیندازید.

بالابر بیمار ایستا

 

بالابر سقفی بیمار

بالابر سقفی بیمار راهکاری بلندمدت و عالی برای افرادی میباشد که قصد دارند از اتاقی به اتاق دیگر بروند، بدون آنکه نیاز باشد روی ویلچر بنشینند. این بالابرها معمولا به صورت اختصاصی و با توجه به نیازها و خواسته‌های هر شخص طراحی میشوند، اما همگی دارای یک ریل ثابت روی سقف میباشند. با توجه به پایه‌های ثابت و طراحی اختصاصی، این بالابرها طول عمر بالایی داشته و راهکاری بلندمدت میباشند. یک بالابر سقفی را میتوان در یک اتاق، در حمام یا حتی در کل محیط منزل نصب و استفاده کرد.

بالابر سقفی بیمار

 

برد انتقال دینامیک

تخته انتقال دینامیک راهکاری اقتصادی و کارآمد برای انتقال معلولین، سالمندان و بیماران دارای ضعف حرکتی بین انواع سطوح مختلف نظیر تخت، سرویس بهداشتی و خودرو میباشد. وزن پایین، قابلیت حمل آسان، امکان استفاده حتی بدون همراه از خصوصیات این تخته انتقال کاربردی میباشد. برای آشنایی بیشتر با تخته انتقال دینامیک از این صفحه دیدن فرمایید.

ابعاد برد دینامیک